Matúš Štoček nejbojovnějším jezdcem Okolo Slovenska. Matthias Schwarzbacher obsadil 3. místo mezi jezdci ze Slovenska

Matúš Štoček vyhrál z úniku ve druhé etapě závodu Okolo Slovenska všech pět vrchařských prémií a oblékl dres nejlepšího vrchaře. V souboji o tento dílčí úspěch nakonec našel jednoho přemožitele, ale jeho úsilí mu vyneslo ocenění pro nejbojovnějšího jezdce závodu. Matthias Schwarzbacher byl třetí mezi Slováky.

Foto: Tour de Slovaquie, Ján Melichar

 

Na Okolo Slovenska se sjelo 21 týmů. Tři byly z úrovně World: Soudal-Quick Step, Cofidis a Jayco AlUla. Sedm z úrovně ProTeams: belgické Lotto Dstny a Bingoal WB, italské Polti-Kometa a Corratec-Vini Fantini, švýcarsko-italský Q36.5, španělský Caja Rural-Seguros RGA a americký Novo Nordisk, devět je Continentals teams a jeden národní výběr Mexika.

Mezi největšími hvězdami, které se postavily na start, patřili dvojnásobný světový šampion Julian Alaphilippe (Soudal-Quick Step) a trojnásobný šampion Peter Sagan (Pierre Baguette).

Tým ATT Investments obsadil v úvodní časovce týmů 10. místo, ovšem jeho umístění významně ovlivnil pád v úvodu. Odhadem přišel o tři místa v pořadí.

 

Ján Melicher

 

Ve druhé etapě z Nitry do Hlohovce se od startu bojovalo o účast v denním úniku. Nakonec se to podařilo třem lidem, mezi které se zařadil Matúš Štoček. Dostiženi byli kolem dvanáctého kilometru před cílem, takže si stihli rozdělit body na všech třech sprinterských a pěti vrchařských prémiích. Matúš se soustředil především na ty vrchařské, a protože vyhrál všechny, oblékl po etapě puntíkovaný dres.

Pak už se týmy začaly formovat k vyvrcholení, kterým bylo necelý kilometr dlouhé, ale poměrně prudké stoupání. První byl nahoře dánský cyklista Anders Foldager, takže Jayco AlUla si po včerejšku připsalo double.

Osmým místem zaujal coby nejlepší český závodník Šimon Vaníček – hodně dobrý výsledek v konkurenci, která se na Slovensku sešla.

 

Ján Melicher 2   Ján Melicher 3

 

"Na únik jsme byli určení tři: já, Dan Turek a Matthias Schwarzbacher. Dan se do úniku dostal, ale nakonec se to balík ještě rozhodl sjet. Když se to tedy sjelo, opakovaně jsem nastupoval, až to napotřetí vyšlo. Připojili se ke mně ještě dva kluci," popsal Matúš Štoček vznik denního úniku. "Soustředil jsem se na vrchařské prémie, protože po časovce byly značné časové rozdíly a bonifikační vteřiny z rychlostních prémií nic moc neřeší. Prémie jsem neměl zadarmo, ten z Bingoal o ně měl zájem, až teprve na té poslední rezignoval. V závěru jsem chtěl získat číslo nejbojovnějšího jezdce, tak jsem nastoupil, když byl balík asi na půl minutě. Snažil jsem si to užít a bavit se tím."

Pětietapový závod první kategorie UCI přilákal na start také tři týmy z nejvyšší úrovně. Dva z nich, australský Jayco AlUla a belgický Soudal – Quick Step, ovládly úvodní časovku družstev takovým rozdílem, že zbylá část závodu se stala soubojem těchto dvou týmů a ostatní se mohli snažit jen o dílčí úspěchy.

Jezdci obou týmů vyhráli všech pět etap, odnesli si vítězství v celkové klasifikaci (Mauro Schmid, Jayco), v bodovací soutěži (Julian Alaphilippe) i v soutěži jezdců do 23 let (Gil Gelders, oba Quick Step), obsadili kompletní stupně vítězů (1. Schmid, 2. Alaphilippe, 3. Engelhardt, Jayco), ovládli soutěž týmů (Jayco) a odvezli si nejvyšší počet UCI bodů.

Výkonnostní rozdíly a hierarchie týmů v počínání na trati tedy odsoudily zbytek startovního pole ke snaze zviditelnit se v únicích, v boji o vrchařský dres, o nejbojovnějšího jezdce a pro slovenské závodníky o dres nejlépe postaveného domácího jezdce.

Sestava ATT Investments dokončila úvodní týmovou časovku na 10. místě z 21 týmů, které se postavily na start. Stejné postavení jí patřilo i po skončení etapáku.

 

Tour de Slovaquie (1)

 

Nejúspěšnější byla pro pardubický tým druhá etapa. Matúš Štoček vyhrál z úniku všech pět vrchařských prémií a oblékl puntíkovaný dres, Šimon Vaníček obsadil v náročném cílovém výjezdu 8. místo.

Matúš dres udržel i po druhé etapě. Ve třetí se mu i přes veškerou snahu nepodařilo do úniku dostat a v soutěži klesl na 2. místo. Ve zbylých dvou vyvíjel za podpory týmu enormní úsilí získat dres zpátky, ale druhodivizní italský tým Corratec – Vini Fantini, který měl dres v držení, mu to nedovolil.

Matúš Štoček tedy skončil na 2. místě, ale jeho každodenní aktivita mu vynesla ocenění pro nejbojovnějšího závodníka celého etapáku.

Velmi nadějný výkon podal také loňský junior, slovenský jezdec Matthias Schwarzbacher, který v kopcovitém etapáku coby typově spíše klasikář a sprinter obsadil v soutěži do 23 let 9. místo z 28 jezdců, kteří se dočkali cíle. Přitom před ním se umístil pouze jeden jezdec z úrovně kontinentálních týmů. Tenhle výkon ho zároveň vynesl na 3. místo mezi slovenskými jezdci.

 

Tour de Slovaquie   Soňa Niková