ATT Investments na Tour of Hellas: 123 UCI bodů, konečné 4. a 5. místo

V neděli končil etapový závod Okolo Řecka (2.1) a ATT Investments se konečně dočkal i vítězné etapy. Bartosz Rudyk navíc veze domů červený dres pro vítěze bodovací soutěže. V konečné klasifikaci dokončil Márton Dina na 4. a Jakub Otruba na 5. místě. Tým přidal do své letošní sbírky 132 UCI bodů. Dalších 40 přisypal Michal Schuran, který dokonal týmovou práci druhé skupiny ve Slovinsku při GP Gorenjska (1.2).

V královské etapě předvedli jezdci ATT Investments skvělý týmový výkon, který završili Márton Dina a Jakub Otruba. Tým ATT Investments přijel na Okolo Řecka s ambicemi získat v konečném účtování pódium. Rozhodnout o tom měla třetí, královská etapa. Cyklisté ATT Investments v ní podali učebnicový týmový výkon a pod cílový kopec dovezli oba lídry na samé špici hlavní skupiny. Přestože jim pódium uniklo o vlásek, představení celého týmu bylo obdivuhodné.

Tým ATT Investments kontroloval celou etapu. Podal jednoznačně nejlepší týmový výkon ze všech včetně ProTeams. Díky tomu přivezli pod cílový, 12 km dlouhý kopec s průměrným sklonem 8,5 %, oba své lídry na samé špici hlavní skupiny. Jakub Otruba poté rozjel takové tempo, že velmi rychle oddělil osm lidí.

GNyYEjvX0AA6R1v

Po něm atakoval Márton Dina a na čele s ním zůstal pouze jediný závodník, mimořádně zkušený Ricardo Zoidl (Felt-Felbermayr), vítěz šesti etapových závodů včetně Czech Tour a Okolo Rakouska.

Po napínavém představení v mimořádně náročném cílovém stoupání se za vítězným Zoidlem a druhým v pořadí Hermannem Pernsteinerem, který do rakouského Felt-Felbermayr přišel letos po sedmi letech strávených v Bahrain-Victorious, odehrál souboj o poslední místo na pódiu mezi Valeriem Contim (Corratec-Vini Fanitini), který má za sebou ve svých 31 letech 10 sezón v týmech WorldTour, a Mártonem Dinou.

Ital byl v samém závěru úspěšnější. Mártona Dinu na 4. místě doplnil na 6. příčce Jakub Otruba. Před víkendovými etapami patří Mártonu Dinovi 4. a Jakubu Otrubovi průběžná 5. pozice.

GN3cMiIW8AAS5OD

Ke královské etapě Márton Dina řekl: "Celý den náš tým kontroloval závod. Ani žádný Pro tým nám nepomohl. Jakub udělal začátek cílového stoupání mimořádně těžký. Upřímně řečeno, musel jsem si poté trochu polevit a nebyl jsem schopen akceptovat tempo obou jezdců Felbermayru. S Contim jsme pak odváděli dobrou práci, v závěru jsem mu nastoupil, ale dokázal si mě dojet a na posledních dvě stě metrech mi ujet. Přišel jsem tím o pódium, takže jsem nedokázal klukům vrátit jejich celodenní práci, ale víc to prostě nešlo. Kluci předvedli neuvěřitelný výkon. Jsem pyšný na to, že mohu být součástí tohoto týmu!"

Jakub Otruba: "Celý tým odvedl super výkon! V průběhu etapy jsme se dohodli, že pojedeme na Mártona. Cítil se dobře, krom toho takový kopec mu sedí víc. Takže jsem mu do závěrečného stoupání rozjel tempo, pak jsem jel v menší skupině a v závěru jsme si zazávodili o umístění. Chtěli jsme víc, cílem bylo pódium, ale zklamáni z toho, co jsme předvedli, být určitě nemůžeme."

Vojta Řepa byl s třetí etapou rovněž spokojený: "Kluci jeli přesně to, co jsme si domluvili, odvedli ze všech týmů nejlepší týmový výkon. To, že v cíli bylo několik závodníků lepších, na tom nic nemění. Čtvrté a šesté místo zvláště v takové konkurenci, která se tu sešla, je výborné. Na kluky jsem opravdu pyšný!"

I čtvrtá etapa Okolo Řecka se odehrála v režii ATT Investments. Bartosz Rudyk skončil ve spurtu druhý a oblékl dres lídra bodovací soutěže.

Předposlední etapa dospěla do hromadné koncovky, ale samozřejmostí to nebylo. Především cyklisté ATT Investments vydali na čele pelotonu velké množství sil při sjíždění úniku a vytvoření pozice pro svého sprintera. Bartosz Rudyk sice skončil těsně druhý, ale získal dres nejlepšího v bodovací soutěži.

441450264_469081755637045_5736878924709806562_n

Předposlední etapa byla se svými 197 km nejdelší v letošním ročníku. Na trase byly vypsány dvě vrchařské prémie 2. a 3. kategorie, ale celkové převýšení činilo pouhých 1600 metrů.

V úvodní rovinaté části odjel první únik. Jenže při stoupání na první vrchařskou prémii rozjel tým Caja Rural takové tempo, že nejenže únik zlikvidoval, ale potrhal peloton na několik kusů. Po sjezdu se vše zase posjíždělo do kupy a v té době se vytvořil druhý únik.

Na sjíždění se podílelo více týmů, ale největší díl práce odvedli jezdci ATT Investments, zvláště Dan Turek a Jakub Otruba. Především díky jejich práci byli muži v úniku 10 km před cílem dostiženi.

Po sjezdu z druhé vrchařské prémie to bylo do cíle už jen 3 km. V chaosu, který nastal, se nakonec podařilo Dominiku Neumanovi přivézt svého polského kolegu Rudyka na skvělé pozici do poslední necelé dvoustovky. Bohužel ani tentokrát to nevyšlo, byť to bylo na foto finiš. O centimetry byl lepší britský cyklista Dylan Hicks.

Na celkovou klasifikaci neměla etapa vliv. Co se ale změnilo, bylo držení červeného dresu pro nejlepšího v bodovačce: před poslední etapou jej získal Bartosz Rudyk.

Snapinsta.app_436381914_18414237874069104_7317894248382405444_n_1080

Bartosz Rudyk ke svému úspěchu řekl: "Celou etapu mě kluci chránili a zároveň většinu etapy odjeli na čele pelotonu. Poslední kilometr byl chaotický i proto, že se odehrál v klesání. Dominik pro mě udělal skvělý leadout, já jsem možná vyrazil o trochu dřív po tak dlouhé etapě. Prohrát tak těsně není ostuda, jsem rád i za druhé místo, což mi vyneslo červený dres."

Dominik Neuman: "Většinu etapy jsme tahali na špici. Moc týmů s námi spolupracovat nechtělo. Navíc foukal poměrně silný protivítr, což práci ztěžovalo. Naším cílem bylo, aby kluci, co jsou v pořadí, tedy Márton a Kuba, nic neztratili, a pak se pokusit vyhrát etapu s Bartoszem. Mou úlohou bylo udělat Bartoszovi leadout, který jsem začal kolem pětistovky a dovezl jsem ho někam na 170 metrů před cílem. I když se vítězství těsně nepodařilo, závod jsme tvořili. Máme tu respekt pelotonu, i ProConti týmy vidí naši sílu. Znovu jsme i dnes podali super týmový výkon, výsledkům jdeme naproti a odvádíme tu slušnou práci, což mě moc těší!"

I v páté etapě Tour of Hellas to byli jezdci ATT Investments, kteří se rozhodující měrou znovu postarali o sjetí denního úniku, která končila městskými okruhy v Aténách. Poté připravili pozici pro svého sprintera, který tentokrát nenašel žádného přemožitele. Po vítězství Jakuba Otruby na Silesian Classic (1.2) šlo o letošní druhé vítězství v závodě UCI.

Snapinsta.app_443717631_18414237820069104_2980232119509921926_n_1080   Snapinsta.app_443696782_18414237850069104_8624264477946352571_n_1080

ATT Investments jel do Řecka ve velmi silné sestavě a v konečném pořadí chtěl na pódium. To sice jen nejtěsnějším možným způsobem uniklo, ale umístění Mártona Diny a Jakuba Otruby vynikne, když si uděláme přehled o jezdcích, kteří byli lepší: Ricardo Zoidl (Felt-Felbermayr) vyhrál před Řeckem ve své dlouhé kariéře šest etapáků včetně Okolo Rakouska i Czech Tour a čtyři roky strávil v týmech nejvyšší úrovně. Hermann Pernsteiner (Felt-Felbermayr) jezdil šest let v Bahrain-Victorious a Valerio Conti (Corratec-Vini Fantini) deset let ve WorldTour, z toho pět v top týmu UAE Emirates.

Krom toho kluci z ATT Investments vyhráli etapu, získali červený dres, vybojovali další dvě umístění na pódiu v podobě 2. místa Bartosze Rudyka ve čtvrté etapě a 3. Jakuba Otruby v prologu, a k tomu přidali ještě čtyři další do 8. místa.

Vedle výčtu výsledků je dobré ocenit i týmový výkon, který se přetavil do nejspíš největšího počtu kilometrů strávených na špici pelotonu, což podle vedení týmu i samotných závodníků aktivně ocenila řada jejich soupeřů. V tomto směru předčili všechny ProTeams, které na závod přicestovaly.

Úspěch se dá měřit. V současné cyklistice jsou mimořádně důležitým ukazatelem UCI body. V Řecku se ATT Investments stal v tomto ohledu druhým nejúspěšnějším týmem, když si díky výkonu svých jezdců připsal 132 UCI bodů. Předčil tím všech pět ProTeams, které na takové závody jezdí s velkou prioritou právě pro UCI body.

Snapinsta.app_441211880_18151319074310908_3827130998068644707_n_1080

V neděli startovala druhá skupina ve Slovinsku na 3. ročníku GP Gorenjska. Tento jednorázový závod končí náročným, více jak 5km stoupáním. V první osmičlenné skupině, která se utkala o etapu, měl ATT Investments dva jezdce. S podporou Karla Camrdy se na první pozici v těsném spurtu prosadil Michal Schuran. Nedělní týmovou sbírku tím rozšířil o dalších 40 bodů.