ATT Investments si z Maďarska odváží jedenáct UCI bodů. Dalších pět přidal Mihkel Räim v nedělním závodě v Dánsku

Málokterý tým se při Tour de Hongrie zviditelnil tak jako ATT Investments. V konkurenci devíti týmů z úrovně World a stejného počtu z úrovně ProTeams předvedl skvělý výkon. Matúš Štoček získal po úvodní etapě vrchařský dres, který následně vyměnil za dres nejlepšího jezdce v bodovací soutěži. V jedné ze dvou profilově nejtěžších etap se Márton Dina posunul na průběžné osmé místo v celkové klasifikaci a získal bílý dres nejlepšího domácího závodníka, který mu zůstal i po skončení závodu. V konkurenci dvaadvaceti týmů skončili cyklisté ATT Investments na čtvrtém místě a nechali za sebou osm týmů nejvyšší světové divize.

Tour de Hongrie byl pro ATT Investments jeden z nejprestižnějších závodů celé sezony. Jednalo se totiž o jediný závod kategorie ProTours, kterého se měl zúčastnit.

344203693_1994634960902829_4728780328806217217_n (1)

Kategorii odpovídala konkurence. Své sestavy sem poslaly týmy z naprosté světové špičky jako UAE Emirates, INEOS Grenadiers, Soudal-Quick Step, Bora-hansgrohe či Bahrain Victorious. V jejich řadách závodili špičkoví jezdci, jako jsou Egan Bernal, vítěz Tour de France a Giro d´Italia, Fabio Jakobsen, mistr Evropy, vítěz šesti etap na Grand Tours a vítěz bodovací soutěže na Vuelta a Espaňa, Sam Bennett, majitel deseti vítězných etap na Grand Tours a vítěz bodovací soutěže na Tour de France, Dylan Groenewegen, vítěz pěti etap na Tour de France, nebo Marc Hirschi, mistr světa v kategorii U23 či vítěz Valonského šípu atd.

344234892_1271223100412946_6141268827254012576_n

Sestava špičkových světových sprinterů se závodu zúčastnila především proto, že tři z pěti etap měly potenciál skončit hromadnou koncovkou. O konečném pořadí v soutěži jednotlivců ale měly rozhodnout dvě profilově náročné etapy končící na vrcholu stoupání. První z nich bylo kratší s velmi strmým profilem, druhé naopak dlouhé a pozvolnější.

V úvodní rovinaté etapě se dostal do úniku Matúš Štoček a vytěžil z něj červený dres nejlepšího vrchaře. V souboji dobré dvacítky špičkových sprinterů získal Pavel Kelemen 11. místo.

picture-202-1684015004

V druhé etapě zastoupil Matúše v úniku Daniel Turek a měl významný podíl na tom, že i po této etapě patřil slovenskému cyklistovi červený dres. Do sprinterského souboje tentokrát Pavel Kelemen nezasáhl, protože se citelně potloukl v pádu, který nezavinil.

I v třetí etapě byl k vidění v denním úniku dres ATT Investments. Znovu to byl Matúš Štoček, který se do něj dostal aktivní jízdou, a po jejím skončení vyměnil červený dres za dres zelený nejlepšího v bodovací soutěži. Márton Dina ve strmém dojezdu obsadil 10. místo a v průběžném pořadí se posunul na 8. místo. Tím získal i bílý dres nejlepšího maďarského závodníka. Webové stránky závodu to označily za největší senzaci dne.

picture-891-1684015059

Ve čtvrté, taktéž profilově velmi náročné etapě, sice Márton Dina klesl na 17. místo, ale bílý dres udržel a zasloužil se o to, že v součtu tří nejlepších závodníků uhájil ATT Investments 4. místo v týmové soutěži. Matúš Štoček i nadále vedl bodovací soutěž.

Vše mělo vyvrcholit rovinatou etapou v Budapešti, ale povětrnostní podmínky vedly organizátory i týmy k dohodě, že riziko pádů je tak enormní, že bude nejlepším řešením etapu neutralizovat a jako konečné výsledky vyhlásit ty po čtvrté etapě.

Český kontinentální tým přijel do Maďarska s cílem být vidět aktivním pojetím závodění a získat dílčí úspěchy na prémiích či v dílčích soutěžích. Vrcholem měl být pokus dostat svého závodníka do první desítky konečného pořadí.

Nejsmělejší cíl se v konečném účtování sice splnit nepodařilo, ale v průběhu závodu se Márton Dina v první desítce objevil. V naplnění ostatních cílů byli cyklisté ATT Investments úspěšnější, než si bylo možno před závodem vůbec představit. Sestavu tvořili ještě Jakub Otruba a Jiří Petruš. Dohromady byli cyklisté ATT Investments svou aktivitu a dosažené výsledky odměněni 11 UCI body.

picture-347-1684015004

Výkon a výsledky, kterých jsme dosáhli, jsou vysoko nad očekáváním. Pokud se vám podaří držet po celý závod některý z dresů doprovodných soutěží, být tři dny v úniku – a to jsme mohli být i počtvrté, kdyby nezafungovala hierarchie týmů – tak to už není náhoda, to je o výkonnosti a schopnostech. Samozřejmě škoda, že se Márton v předposlední etapě neudržel s nejlepšími, ale konkurence tu byla obrovská a pro něj to zároveň je velké povzbuzení a výzva do dalších významných etapových závodů, na které se chystáme. Kluci odvedli skvělou práci a za mě naprostá spokojenost,“ řekl majitel a manažer týmu Radim Kijevský, přičemž narážel na skutečnost, že těchto výsledků dosáhli cyklisté jeho týmu v konkurenci, kde funguje jasná hierarchie týmů, která má nezanedbatelný vliv na výsledky.

Náš výkon, výsledky, a to, jak jsme byli v průběhu závodu vidět, mělo velký ohlas ať už u organizátorů Okolo Maďarska, tak organizátorů dalších zahraničních závodů, na které jsme pozváni,“ doplnil Radim Kijevský.

347224280_1415826335901057_4705257898485323589_n   347198448_574728224762027_326215922085526346_n

Druhá šestičlenná skupina ATT Investments závodila v Dánsku na dvou jednorázových závodech kategorie 2.1. Součástí velmi početného pelotonu byli v dresu dánské reprezentace i jezdci z WorldTeams.

V sobotu se značná část závodu odehrála na šotolinových, nezpevněných cestách. Poté, co řadu cyklistů postihly defekty, byl nejlépe klasifikovaným jezdcem ATT Investments Gert Kivistik na 20. místě. V neděli pak bylo dílem týmového úsilí výborné 7. místo Mihkela Räima, za které pobral 5 UCI bodů. Do dvacítky se na 17. místě vešel ještě Tomáš Jakoubek.

Víkendový trojprogram ATT Investments dovršili tři zbylí jezdci na ŠKODA CUP Českém poháru v silniční cyklistice v Kyjově. Proti značné početní přesile soupeřů se Jan Kašpar prosadil na 8. místo z 98 startujících. V sedmidílném seriálu drží po čtyřech závodech 4. místo.