V chorvatském Umagu získal Pavel Kelemen osmé místo.

První skupina cyklistů ATT Investments zahájila sezónu ve středu v Chorvatsku při Trofej Umag. Oproti tradici se podařilo odjet trojici jezdců a utkat se o vítězství. Třináct sekund za nimi dorazil početný peloton, z něhož na páté pozici dospurtoval Pavel Kelemen, takže mu v konečném účtování patřilo osmé místo a tři UCI body. O víkendu na Rhodosu načne závodní sezónu druhá skupina. Chorvatská skupina má v neděli na programu Trofej Poreč.

foto: Trofej Umag, ATT Investments, Visit South Aegean Islands

 

Obrázek12

 

Trofej Umag se jela za nepříliš vlídného počasí. Bylo chladno a dojíždělo se na dešti. V třiceti týmech spousta mladých kluků, všichni natěšení na první závod. Takže zběsilejší průběh a hodně pádů. V hromadném pádu hned v prvním okruhu zůstal mezi jinými Jirka Petruš, závod jako řada dalších z toho pádu nedokončil, důležité je, že je zdravotně v pořádku.

Už v prvním kole odjela dvojice závodníků, kterou se ale podařilo v předposledním okruhu dojet. Jenže 17 km před cílem atakovali další tři jezdci a svůj náskok uhájili až do cíle.

"Celý závod se mi jelo dobře. Posledních pět šest kilometrů jsme byli s Mikelem dobře zabudovaní vepředu, ale přes poslední kruháče to byl velký blázinec. Na tom posledním jsem jel v lajně kolem pátého místa a vypadalo to dobře připravené, ale vjeli do mě dva borci tak, že jsme jen tak tak nelehli. V cíli to stačilo na páté místo ve spurtu balíku," řekl k průběhu závodu a jeho koncovce Pavel Kelemen.

 

Obrázek22

 

Výsledek Pavla komentoval sportovní ředitel Jaromír Friede: "Na první závod páté místo ve spurtu hlavní skupiny považuju za velmi slušné." A k aktivitě týmu dodal: "Byli jsme domluveni, že pojedeme na finiš. Když v závěru odjela trojice, trošku nám chyběl právě Jirka Petruš. Ale i tak jsme neměli v plánu být těmi, kteří případný únik budou sjíždět nejaktivněji ze všech. Měly se o to postarat jiné týmy s naší pomocí. My vsadili na jednu kartu a tou byl spurt."

 

Obrázek32

 

Druhá skupina ATT Investments odstartuje sezónu o víkendu na Rhodosu při dvouetapovém Visit South Aegean Islands (2.2).

Načne tím třídílnou řeckou misi, jež bude mít pokračování v sobotu 11. března jednorázovým závodem Rhodes GP by Culture & Sports Organization (1.2) a od 16. do 19. března čtyřetapovým International Tour of Rhodes (2.2).

Do Řecka na ostrov Rhodos odcestovala sedmička ve složení Karel Camrda, Márton Dina, Jan Kašpar, Gert Kivistik, Jakub Otruba, Matúš Štoček a Daniel Turek. A jelikož jde o etapový závod, který se jede ve středně náročných kopcích, odcestovali sem ti, jejichž předností právě jízda v kopcích je. 

První etapa měří 180 km a cyklisté při ní nastoupají 1920 výškových metrů. Druhá je dlouhá 170 km s 1840 vertikálními metry. Obě končí na vrcholku přibližně 2 kilometry dlouhého stoupání. Krom toho svou roli může sehrát vítr, který tu loni citelně úřadoval.

Cyklisté ATT Investments loni získali tři umístění do deseti v etapách, 5. místo celkově (Tyrpekl), zelený dres nejlepšího vrchaře (Klabouch) a vítězství v soutěži týmů (na snímku).

Startovní listina letošního ročníku čítá 24 týmů. Z těch známějších jsou to americké Aevolo, rakouský Vorarlberg, rozvojový tým World týmu EF Education, německý Lotto-Kern Haus, kanadský XSpeed, norský Coop či Duklu Bánská Bystrica. Celkem cyklisté 30 národností.

 

Obrázek42

(Zleva) Daniel Turek, Márton Dina, Matúš Štoček

 

Chorvatská skupina se v nedělí postaví na start druhého jednorázového závodu Trofej Poreč (1.2). Ten podobně jako Trofej Umag v minulosti končil v naprosté většině hromadnou koncovkou. Takže další předpokládaná šance pro sprintery Pavla Kelemena a Mihkela Räima.