Michal Schuran se stal celkovým vítězem Tour of Bulgaria. ATT Investments získává další tučnou porci UCI bodů

Na 70. ročník Okolo Bulharska, závodu kategorie 2.2 UCI, odjel tým ATT Investments v silné sestavě, která mohla mít ty nejvyšší ambice. Aktivním pojetím závodění, skvělými výkony jak po fyzické, tak taktické stránce a snad i dokonalým týmovým pojetím ATT svá očekávání naplnil. Michal Schuran celý etapový závod vyhrál a ke žlutému dresu přidal i puntíkatý pro nejlepšího vrchaře. Jeden den v dresu lídra závodu strávil i Tomáš Jakoubek a k těmto hlavním úspěchům přidali jezdci ATT Investments ještě tři pódiová umístění v jednotlivých etapách. Celkem jim závod vynesl 71 UCI bodů, čímž jen potvrdili, že na úrovni kontinentálních týmů patří mezi absolutní světové špičky.

Do závodu odstartovalo 11 kontinentálních týmů a deset národních a klubových celků. Největšími konkurenty pro pardubický tým se jevily rozvojové týmy prvodivizních Astana a EF Education a polský Voster ATS, což se v průběhu závodu potvrdilo.

ATT Investments nastoupil v sestavě Jakub Otruba, Tomáš Jakoubek, Daniel Turek, Jiří Petruš, Matúš Štoček a Michal Schuran.

369721384_724741752984105_2928330172857414598_n

V úvodním kilometrovém prologu v centru Sofie, který sloužil hlavně k rozdání jednotlivých dresů, se z ATT umístil nejlépe Tomáš Jakoubek – na 10. místě. Další den následovaly dvě půletapy. V té první, zvlněné přes tři vrchařské prémie, se z 50členné první skupiny prosadil na 6. místo Matúš Štoček.

Druhá vedla přes dva dlouhé kopce, z nichž druhý byl 21 km dlouhý a přinesla jednu ze dvou rozhodujících akcí celého závodu. Jezdci ATT Investments se postarali o to, aby do cíle dorazila jako první pouze 14členná skupina, v níž bylo pět závodníků právě z jejich týmu. Tahle aktivita vynesla do čela průběžné klasifikace Tomáše Jakoubka, který ve spurtu jen těsně podlehl Italu Gazzolimu z Astany!

Hned další etapa však dominanci cyklistů českého týmu ještě zvýraznila. V nejtěžším, 13 km dlouhém kopci, odjel z vedoucí 15členné skupiny Michal Schuran, k němuž se dokázal připojit pouze Polák Grabis z Voster ATS. Spravedlivě se podělili o zisky. Grabis dostal etapu, Michal získal žlutý dres.

369805296_726141389510808_8017533223911899131_n

V dalších dvou jen mírně zvlněných etapách se vítězové rekrutovali z hromadné koncovky 95, resp. 80 jezdců. V jednotlivých soutěžích žádné zásadní změny nepřinesly.

Zvrat mohla přinést ještě poslední etapa, v níž se v první části jelo přes dva náročnější kopce. Na čele hlavní skupiny se od počátku usadila kompletní šestice ATT Investments, v průběhu závodu především trojice Otruba, Turek a Petruš pokryla všechny pokusy o únik, v čemž vynikali především jezdci Astany. O etapu se tedy nakonec utkalo 54 lidí a Matúš Štoček byl 3. nejlepší z nich.

374187069_726140796177534_789719564542405029_n

Lepší než on byli na pásce Ital Michele Gazzoli z Astany, který se skvěle předvedl na nedávném Arctic Race of Norway (2.Pro), kde vyhrál i jednu z etap, a Švýcar Félix Stehli z EF Education-NIPPO. Díky bonifikačním sekundám oba odsunuli Tomáše Jakoubka na konečné 4. místo.

Michala Schurana v pozici lídra závodu tímto počinem ale ohrozit nemohli! A jelikož Michal vyhrál v průběhu závodu obě nejtěžší vrchařské prémie 1. kategorie, stal se i nejlepším vrchařem závodu.

369721670_726141522844128_4816625004877281156_n

V týmech obsadilo ATT 2. místo za polským Vosterem s odstupem pouhých 7 sekund. Třetí EF Education-NIPPO ztrácel už přes 3 minuty a Astana téměř 5,5 minuty.

Je to zatím největší úspěch mé cyklistické kariéry. V závěru května při Fléche du Sud mě soupeř poslal do dopravní značky, kterou jsem trefil stehnem a byl z toho nakonec měsíc bez kola a období složité i psychicky. Když jsem začal s pravidelným tréninkem, cítil jsem, jak se každým týdnem zlepšuju a tenhle proces vyústil až k dnešnímu úspěchu. Možná mi ten měsíc odpočinku paradoxně pomohl,“ řekl ke svému vítězství Michal Schuran, který ve svých 27 letech působí v týmu druhým rokem.

369711109_726142506177363_5517990351735324114_n   369717979_726142312844049_8709423322628607941_n