Výrazný úspěch sestavy ATT Investments na Tour of Hellas (2.1)

Stejně jako pro ostatní české týmy byl i pro ATT Investments letošní Tour de Hellas prvním závodem vyšší kategorie UCI. Do Řecka proto přicestovalo šest týmů z druhé nejvyšší úrovně UCI. Dvě místa v první desítce konečného pořadí pro ATT Investments a řada dílčích úspěchů v silné konkurenci dává důvod ke značné spokojenosti s výsledky.

 

Závod se skládal z prologu a čtyř etap. Ty sice nebyly rovinaté, na druhou stranu měly profil se sestupnou tendencí. Přes velmi aktivní průběh závodu skončily všechny etapy hromadným spurtem.

O konečném pořadí tedy rozhodly především výsledky prologu a bonifikační vteřiny získávané na rychlostních prémiích a zejména v cíli.

Z tohoto pohledu bylo mimořádně důležité, že se prolog velmi vydařil jak Jakubu Otrubovi, který zajel pátý nejrychlejší čas, tak Danielu Turkovi, který skončil jen o jedno místo za svým týmovým kolegou.

 

Pokud bylo potřeba, vzali inciativu za vývoj závodu do svých rukou

foto: Tour of Hellas

 

Prolog se stal kořistí Novozélanďana Aarona Gatea z týmu Bolton Equities Black Spoke, letošního nováčka mezi ProTeams. Ze čtyř následujících etap ovládl dvě Polák Stanislaw Aniolkowski z amerického Human Powered Health a zbývající dvě si rozdělili Belgičan Timothy Dupont, který má šestiletou praxi v týmech druhé nejvyšší divize a Portugalec Iúri Leitao z týmu Caja Rural.

Leitaovi se nakonec podařilo díky úspěchům v koncovkách etap přeskočit v konečné klasifikaci Novozélanďana, třetí pak skončil Aniolkowski. Všichni tak potvrdili úroveň ProTeams ve srovnání s Continentals Teams.

 

Tomáš Jakoubek chodil opakovaně do úniků

foto: Tour of Hellas

 

V první desítce konečného pořadí se umístili jen tři muži z kontinentální úrovně. Dva z nich byli lídři týmu ATT Investments, přičemž Jakub Otruba byl z této úrovně nejlépe postaveným.

Vedení týmu deklarovalo své předstartovní cíle, jimiž bylo umístění v top deset v celkové klasifikaci a dílčí úspěchy v podobě dresu v doprovodných soutěžích či pódium v některé z etap.

 

Daniel Turek obdobně jako Tomáš Jakoubek vyhráli každý po jedné z celkového počtu osmi rychlostní prémii

foto: Tour of Hellas

 

To se podařilo naplnit. Kromě dvou míst v top ten vezl Jakub Otruba v jedné z etap dres nejlepšího vrchaře, aby v této soutěži nakonec získal 4. místo. Opakovaně se do úniků dostával Tomáš Jakoubek, což mu vyneslo stejnou pozici v bodovací soutěži. V koncovkách etap jezdil tým na Mihkela Räima, jehož nejlepším výsledkem bylo 5. místo ve druhé etapě.

Jedna věc bývají výsledky, druhá způsob závodění a jeho aktivní pojetí. V tomto ohledu kluci z ATT Investments za výsledky vůbec nezaostávali. Chodili do úniků, jezdili si pro body na prémiích, sjížděli úniky a v závěru dokázali rozjíždět spurt pro svého sprintera způsobem, který si nezadal s uměním týmů z nejvyšší divize UCI.
Výsledkem tohoto pojetí je 3. místo v soutěži týmů, v níž zaostali za Boltonem o 46 vteřin a za Human Powered Health o jedinou vteřinku. Porazili tedy i španělský ProTeams Caja Rural a oba italské Green Project-Bardiani CSF-Faizané a Corratec-Selle Italia.

 

Cyklisté ATT Investments se dokázali prosazovat i v hierarchii týmů

foto: Tour of Hellas

 

"Vystoupení našeho týmu hodnotíme určitě pozitivně. Do závodu jsme šli s nějakými cíli a ty se podařilo naplnit. Páté a osmé místo v celkovém pořadí v této konkurenci je výborné. Dosáhli jsme i nějakých dílčích úspěchů, jako například držení dresu nejlepšího vrchaře apod. Hlavně jsme ale spokojeni s aktivním pojetím závodu, v tomhle směru vynikal třeba Tomáš Jakoubek, ale všichni pracovali tak, že jsme byli vidět a jeli jsme rovnocennou partii i s týmy z úrovně Pro. Snad jenom chyběl úspěch v některé z etap v podobě pódiového umístění, ale to už by to bylo asi moc dokonalé," potvrdil spokojenost týmu s výsledky a vystoupení na prvním letošním závodě kategorie 2.1. sportovní ředitel Petr Kaltofen.

 

Jakub Otruba oblékl pro druhé etapě dres nejlepšího vrchaře

foto: Tour of Hellas